Synology NAS brak miejsca – ale co je zajmuje??

Kilka razy pytaliście się mnie co jest nie tak z Synology – masz plików 2TB, wolumen 4 TB a wolnego miejsca 200 GB??
Hmm gdzie moje 1,8 TB??

W tym wpisie wyjaśnię to na przykładzie.

Otóż, jeśli masz w Synology zainstalowane i skonfigurowane Synology cloud station / Synology drive to zapewne włączyłeś migawki folderów – domyślnie 32 kopie – brzmi super

Kontrola wersji

Tą funkcję można porównać z „poprzednie wersje plików (shadow copy)” w Windows. Taka migawka zajmuje miejsce ile? Minimum 1 x tyle co dany folder współdzielony + wielokrotności kopii plików zmienionych do limitu podanego wyżej – domyślnie 32 wersje.

Główna różnica jest taka, że w Windows możemy ustawić limit ile na dysku może zająć „shadow copy” w Synology takiej opcji nie ma. Usługa Synology cloud station / Synology drive zabierze miejsce aż do wyczerpania całego wolumenu!

Przykład :

Zajęte miejsce przez bazę wersjonowania

1,6 TB mamy to 😊

Według instrukcji od Synology – aby zmniejszyć zajętość należy w oknie zmniejszyć liczbę kopii na z 32 na 5 i czekać. nawet do 48 h. Ma to się zrobić w tle.

Zmiana maksymalnej liczby wersji

Jeśli nie możesz czekać…wykonaj poniższe kroki:

  1. Wyłączasz dany folder z usługi synology cloud station / Synology drive
  1. Potwierdzasz
  2. Po zwolnieniu miejsca znów dodajemy dany folder ustawiając mniejszą ilość wersji
  3. Jeżeli pomimo wybrania opcji „TAK” jak na przykładzie wyżej folder nie jest usuwany z usługi – przez co nie zostanie zwolnione miejsce. W tym wypadku należy odinstalować usługę Synology Cloud Station / Synology Drive, następnie restart Synology oraz ponowna instalacja usługi.UWAGA – jeśli używasz Synology cloud station disk / Synology drive to twoim klienci zostaną rozłączeni, tracisz cała konfiguracje.

UWAGA – jeśli używasz Synology cloud station disk / Synology drive to twoi klienci zostaną rozłączeni, tracisz cała konfiguracje i musisz dodać od nowa.